fbpx
Kyzioł Fotograf Katowice, Chorzów, Gliwice, Bytom
Copyright © 2021 Created by Testimo

Jak wybrać fotografa do sesji wizerunkowej?

Kiedy prowadzisz firmę i chcesz osiągnąć sukces, prędzej czy później będziesz potrzebować sesji wizerunkowej. Fotografów na rynku nie brakuje. Rozstrzał cen i usług może przyprawić o zawrót głowy. Chcesz wybrać prawdziwego fachowca, który umiejętnie wydobędzie najlepsze cechy Ciebie i Twojej marki. Czym zatem musisz się kierować, by Twoja sesja wizerunkowa była idealna? 

Planujesz wprowadzenie nowego produktu? Ustalasz plany marketingowe? Dbasz o wizerunek swojego biznesu? Prowadząc firmę prędzej czy później dojdziesz do punktu, w którym sesja wizerunkowa okazuje się niezbędna. Jeśli rozumiesz, jak ważne w budowaniu marki są komunikaty wizualne, to wiesz także, że wybór odpowiedniego profesjonalisty-fotografa może mieć duży wpływ na sukces.

Jakie zatem czynniki musisz wziąć pod uwagę, by dobrze wybrać fotografa do takiej sesji? Z mojego doświadczenia pracy z klientami biznesowymi wynika, że wystarczy tylko zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Rekomendacje

Na pewno ktoś z Twoich znajomych miał już wykonywaną sesję wizerunkową. Odważ się zapytać! Wrzuć post na swoją tablicę na Facebooku albo LinkedIn, na pewno uzyskasz polecenia w komentarzach.  Niektórzy, zamiast pytać wśród znajomych, wolą szukać takich poleceń na grupach biznesowych. Tutaj liczba poleceń zależy od zaangażowania grupy, często pada nawet powyżej 50 propozycji. Social media dają też możliwość zadania dodatkowych pytań osobom polecającym. Warto wypytać o szczegóły - dowiedzieć się, dlaczego dana osoba poleca właśnie tego fotografa i przede wszystkim, gdzie można zobaczyć zdjęcia ze zrealizowanej sesji.

https://www.kyziolfotografia.pl/wp-content/uploads/2021/07/Dyrektor-Pietrzak-Świętochłowice-4-800x534.jpg

Specjalizacja

Jest takie powiedzenie: kiedy się zajmujesz wszystkim, to nie zajmujesz się niczym. Tak jak w wielu innych branżach, specjalizacja w fotografii wpływa na sposób pracy. Zupełnie inaczej fotografuje się wesela, inaczej dzieci, a inaczej - produkty, firmy i ich pracowników. Fotograf, który specjalizuje się w fotografii biznesowej, ma doświadczenie i wiedzę właśnie z tego zakresu. Współpracuje z przedsiębiorcami i wie, czego najczęściej potrzebują - często może doradzić i zaproponować korzystne ujęcie czy rozwiązanie. Kiedyś usłyszałam od klientki:

 Projektowanie Wnętrz Sonia Makała-Brzóska
„Magda, wchodząc na Twojego Facebooka od razu widziałam, że zajmujesz się zdjęciami biznesowymi. Właśnie tym zdobyłaś moje zaufanie.” Projektowanie Wnętrz Sonia Makała-Brzóska

Portfolio

Fundament pracy każdego fotografa. Przeglądając zdjęcia widzisz, jaki styl ma fotograf: czy stosuje dużą ilość obróbki, czy wykonuje kreatywne ujęcia, czy potrafi dostosować styl zdjęć do branży. Oglądając portfolio możesz ocenić, czy właśnie takiego typu zdjęć potrzebujesz. Zwróć uwagę na kolory, światło, atmosferę fotografii. Niektórzy fotografowie wykonują zdjęcia korporacyjne dla dużych firm, jeszcze inni fotografują klienta prezentując jako markę osobistą. To od Ciebie zależy, jak chcesz być postrzegany.

https://www.kyziolfotografia.pl/wp-content/uploads/2021/07/mobilne-studio-1-534x800.jpg
https://www.kyziolfotografia.pl/wp-content/uploads/2021/07/mobilne-studio-2-534x800.jpg
https://www.kyziolfotografia.pl/wp-content/uploads/2021/07/mobilne-studio-3-534x800.jpg

Kontakt

Na pewno znasz takie sytuacje: jesteś klientem, wysyłasz do firmy zapytanie o ofertę, i .... cisza. Czasem odpowiedzi otrzymujesz w różnym odstępie czasu, bywa też, że same oferty są nieczytelne. Jeśli z fotografem jest słaby kontakt, a problemy w komunikacji pojawiają się już na wstępnym etapie, trudno liczyć na poprawę w przyszłości. Jeżeli fotograf wywarł na Tobie dobre pierwsze wrażenie, to masz zielone światło 🙂

Oferta

Przed zapytaniem o ofertę zastanów się i zaplanuj: jaki masz budżet, jakie są Twoje potrzeby i do czego będziesz wykorzystywać zdjęcia. Dla fotografa ważna jest informacja o finalnej liczbie potrzebnych zdjęć: czy będzie ich 5, czy może bliżej 15. Fotograf powinien też wiedzieć, ile osób będzie fotografowanych, gdzie będą wykonywane zdjęcia (w studio czy może w biurze?), a także znać branżę, w której pracujesz. Dzięki tym wszystkim informacjom fotograf jest w stanie lepiej dopasować ofertę do Twoich potrzeb i określić widełki cenowe.

https://www.kyziolfotografia.pl/wp-content/uploads/2021/10/sesja-biznesowa-optyk-800x534.jpg

Spotkanie

Dla mnie, jako fotografa, jest to najważniejszy moment przed podjęciem współpracy z klientem. Podczas rozmowy osobistej najłatwiej stwierdzić, czy między mną a klientem jest tak zwane ”flow” - nić porozumienia. Gdy się pojawia, wiem, że nasza współpraca będzie nie tylko efektywna, ale również zostawi miłe wspomnienie.

Spotkanie to okazja, by wypytać fotografa o wszystkie szczegóły sesji oraz warunki współpracy. Z kolei fotograf w tym czasie pozna Twoją firmę - dowie się, jakie macie wartości, misje, czym się kierujecie i co jest dla Ciebie ważne przy realizacji zdjęć. Ustalając ramowy plan sesji, będziesz wiedzieć, jakich ujęć się spodziewać i upewnisz się, że właśnie takich potrzebujesz.

Fotograf powinien dać Ci również wskazówki jak się ubrać, a jeżeli nie masz kontaktu do sprawdzonej makijażystki, na pewno otrzymasz polecenie.

https://www.kyziolfotografia.pl/wp-content/uploads/2021/10/lukhouse-sesja-biznesowa-800x534.jpg

Umowa

Jest ona ważną częścią współpracy. Powinna zawierać spisane w czytelny sposób warunki sesji oraz eksploatacji zdjęć. Umowa ma chronić w równym stopniu Ciebie jako klienta, jak fotografa jako wykonawcę. O szczegółach umowy napiszę osobno.

Powyższe punkty oczywiście nie dają gwarancji, że podejmiesz współpracę z idealnym fotografem. Dają jednak dużą szanse powodzenia. Zdjęcia wizerunkowe nie powinny być wykonywane ani pod wpływem chwili ani „na wczoraj”. To przemyślany proces, którego efektem mają być fotografie, które pozytywnie i długoterminowo wpłyną na Twój wizerunek. Dobre zdjęcia są przepustką do serca Twojego klienta. Powodzenia!