Fotografia reportażowa to jednocześnie jedna z najtrudniejszych dziedzin fotograficznych, wymaga dobrego oka, pewnej dozy wrażliwości i specyficznego spojrzenia na świat. Jednak nie ulega wątpliwości, iż zdjęcia reportażowe należą do tych najpiękniejszych. Czasem obraz wyraża więcej niż słowa. A dobre kadry zostają w pamięci na całe życie. Jeden z czołowych fotografów, Robert Capa o zdjęciach reportażowych mówił tak „Jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko.” . Każde z wydarzeń: konferencje, wywiady, koncerty, spotkania biznesowe czy też szkolenia, rządzą się swoimi prawami. Ważne, aby fotograf wiedział jak się zachować i znał ramowy plan wydarzenia czy też spotkania. W moim portfolio znajdują się zdjęcia reportażowe, które uwieczniają bardzo zróżnicowane chwile.
Zobacz moje zdjęcia
[foogallery id="3010"]
Dobre zdjęcia reportażowe – czyli jakie?
Najważniejsze cechy reportażu fotograficznego:
- dobre oko - fotografia jest szeroką dziedziną i nie każdy fotograf potrafi złapać ten właściwy moment albo pokazać niebanalne kadry
- historia - zdjęcia reportażowe opowiadają jakąś historię dlatego powinny mieć początek, rozwinięcie i zakończenie
- różnorodność kadrów - operowanie planami, ogólny, zbliżenie, detal.
To co należy tu podkreślić to fakt, iż zdjęcia reportażowe – pomimo autentyczności i pewnego obiektywizmu – mogą stanowić odzwierciedlenie koncepcji fotografa i podkreślać jego punkt widzenia.
Fotoreportaż – co należy o nim wiedzieć?
Ważną cechą fotoreportażu jest spójność – we wszystkich tego rodzaju zdjęciach dbam o to, aby fotografie miały wspólny mianownik i korespondowały ze sobą tworząc jedną historię. Tym wspólnym mianownikiem może być przedmiot, osoba, nastrój, temat, perspektywa czy zastosowana technika. Jednocześnie zawsze podkreślam, iż fotoreportaż nie musi dotyczyć jedynie wydarzeń politycznych, społecznych czy artystycznych. Reportaż fotograficzny może też uwiecznić wesele, chrzciny, zaręczyny i wiele innych codziennych sytuacji, które dla większości ludzi są zwykłe, ale dla ich uczestników – bardzo wyjątkowe i niezwykłe.
Teraz, kiedy już wiesz, jak wygląda współpraca, możesz śmiało wykręcić mój numer lub wysłać zapytanie w formie wiadomości e-mail i umówić się na spotkanie, tzn. kawę!